EasyLogic OEM EM1251 power & energy meter – Class 0.5, RS-485, 1A METCOEM1251
| range |
EasyLogic
|---|---|---|
| product or component type |
Energy meter METCOEM1251
| product name |
EasyLogic EM1000
| device short name |
EM1251
| power monitoring |
Basic instrumentation
| type of measurement |
Active and reactive energy
Apparent energy Active and reactive power Apparent power Power factor |
| [Us] rated supply voltage |
44…277 V DC
44…277 V AC 50/60 Hz +/- 5 Hz |
| network frequency |
50/60 Hz
|---|---|---|
| maximum power consumption in VA |
4 VA
| display type |
Backlit LCD
| information displayed |
Indication of parameters: 3 fields of 4 characters
Energy consumption: 1 line of 10 characters and 3 decimals |
| local signalling |
Green voltage presence indicator light
Red LED: calibration (CAL) |
| current transformer input |
External CT 0…1 A3 x three phase
| measurement current |
150…1200 mA
| maximum value measured |
999999999.0 kWh reading
9999999999.000 MWh reading |
| measurement accuracy |
Power factor +/- 0.5 %
Power +/- 0.5 % Energy +/- 0.5 % Reactive energy +/- 1 % Reactive power +/- 1 % |
| accuracy class |
Class 1 power factor
| measurement category |
Category III
| communication port support |
Flat pin connector: RS485
| communication port protocol |
Modbus RTU
| tamperproof of settings |
Protected by access code
| mounting support |
Flush
Panel mounting |
| cut-out dimensions |
92 x 92 mm
| connections – terminals |
Current circuit: screw clamp terminal (top)
| tightening torque |
1 N.m Philips no 1 screwdriver 3.5 mm
| overvoltage category |
III
| product certifications |
CE
CULus |
| electromagnetic compatibility |
Emission tests: , class A, conforming to CISPR 22
| mounting mode |
Clipped
| type of installation |
Indoor installation
| IP degree of protection |
Body: IP20
Front face: IP51 |
| pollution degree |
2
| relative humidity |
5…95 % non-condensing
| ambient air temperature for operation |
-10…60 °C
| ambient air temperature for storage |
-25…70 °C
| operating altitude |
<= 2000 m
| standards |
NMI M 6-1:ed. 2
| width |
96 mm
| depth |
91 mm
| height |
96 mm
| net weight |
400 g
| Package 1 Weight |
400.000 g
| Package 1 Height |
110.000 mm
| Package 1 width |
125.000 mm
| Package 1 Length |
128.000 mm